Ազգային ժողովը օգոստոսի 5-ին շարունակեց  ԱԺ ութերորդ գումարման առաջին նստաշրջանի աշխատանքը: Հիշեցնենք, որ նախորդ օրը ընդդիմության կողմից ԱԺ նախագահի տեղակալի պաշտոնում ընտրվելու համար առաջադրվել էր «Հայաստան»  խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանի թեկնածությունը: Նրա  առաջադրման կապակցությամբ իրենց տեսակետները հայտնեցին ԱԺ խմբակցությունները:
«Հայաստան»  խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանն ընդգծեց,  որ Իշխան Սաղաթելյանն այդ պաշտոնում ընտրվելու դեպքում պատշաճ  կկատարի իր պարտականությունները՝ համապատասխան «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանն էլ հայտնեց, որ կառավարող խմբակցությունը մասնակցելու է ԱԺ նախագահի տեղակալի ընտրության քվեարկությանը՝ ապահովելով անհրաժեշտ ձայների նվազագույն քանակը, որպեսզի չխաթարվեն ԱԺ աշխատանքները:
Իշխան Սաղաթելյանը  եզրափակիչ ելույթում անդրադարձավ գործընկերների ելույթներին, տվեց  պարզաբանումներ:
Քվեարկությունից հետո ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը հայտնեց, որ տեղի է ունեցել գաղտնի քվեարկություն: ԱԺ 107 պատգամավորներից ընտրությանը մասնակցել է 104-ը, անվավեր է համարվել 1 քվեաթերթիկ: Սաղաթելյանի թեկնածությանը կողմ է քվեարկել 53 պատգամավոր, դեմ՝ 50-ը:  Այսպիսով, Իշխան Սաղաթելյանը չընտրվեց  ԱԺ նախագահի տեղակալ:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը պարզաբանեց, որ օրենսդրության համաձայն՝ այս դեպքում ընդդիմությունը կրկին պետք է  թեկնածու առաջադրի:

5 августа парламент продолжил работу первой сессии НС восьмого созыва. Накануне на должность заместителя Председателя НС был предложен кандидат от оппозиции И.Сагателян. Фракции НС высказали свои мнения по поводу его выдвижения.
Руководитель  фракции «Армения» С.Оганян подчеркнул, что И.Сагателян при избрании на пост будет надлежащим образом выполнять свои обязанности в соответствии с конституционным законом «Регламент Национального Собрания».
Секретарь фракции «Гражданский договор» Н.Багдасарян сообщила, что правящая фракция примет участие в голосовании по выборам вице-спикера НС, обеспечив минимальное количество необходимых голосов, чтобы не нарушать работу парламента.
В заключительном слове И.Сагателян коснулся выступлений своих коллег, дал пояснения.
После тайного голосования председатель Счетной комиссии НС Н.Бабаян сообщил, что в выборах приняли участие 104 депутата из 107, один бюллетень признан недействительным. За Сагателяна проголосовали 53 депутата, против – 50. Таким образом, И.Сагателян не был избран вице-спикером НС.
Председатель НС А.Симонян пояснил, что, согласно законодательству, в подобном случае оппозиция должна вновь выдвинуть кандидата.